Počkejte prosím chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFPBTÚAPV → 2015_Gavlasová

Aplikace infračervené spektrometrie s Fourierovou transformací ve spojení s multivariační analýzou dat pro autentikaci mouk vyrobených z cereálií a pseudocereálií

Autor: Bc. Dominika Gavlasová
Ročník: M1
Ústav: Ústav analýzy potravin a výživy
Školitel: prof. Dr. Ing. Jan Poustka

Obiloviny patří k nejdůležitějším plodinám na světě. Jsou významným zdrojem sacharidů, proteinů, lipidů, vitamínů, minerálních látek, některých biologicky aktivních látek (flavonoidy, β-glukany) a významný je také obsah popela a vlákniny. Přes všechna tato pozitiva mohou obiloviny působit také zdravotní problémy a to zejména lidem alergickým na lepek.

Do skupiny pravých obilovin patří pšenice, žito, tritikale, ječmen, čirok, oves, kukuřice, proso a rýže, což jsou typicky nevhodné obiloviny pro celiaky s výjimkou kukuřice, prosa a rýže. V současné době se používají bezlepkové alternativy jako je pohanka, amarant a quinoa, které patří do skupiny pseudoobilovin.

Tato práce byla zaměřena na měření profilových spekter pro různé mouky metodou střední infračervené spektrometrie spojené s multivariační analýzou dat. Realizované experimenty prokázaly schopnost testované metody rozlišovat mouky podle druhu plodiny. Také se podařilo odlišit modelové směsi mouk, což je možné využít při autentikaci (detekci falšování) mouk.

Aktualizováno: 17.11.2015 08:51, Autor: Martina Vlčková

VŠCHT Praha
Fakulta potravinářské a biochemické technologie
Ústav analýzy potravin a výživy
Technická 3, 166 28 Praha 6
Tel.: 220 44 3180
E-mail: martina.vlckova@vscht.cz
zobrazit plnou verzi